Životopis Heinricha HARRERA

Harrer se narodil 6.7.1912 v Hűttenbergu v Rakousku. Dostal do vínku dobrodružný život. Životní dráhu začal jako úspěšný sportovec. V roce 1937 získává titul akademického mistra světa ve sjezdu na lyžích, jako první vystupuje severní stěnou na Eiger (1938), stává se přeborníkem své země v golfu.

Skutečnou senzaci vzbudila jeho kniha „Sedm let v Tibetu“ zachycující autentické zážitky prožité v tajemném horském státě v samém klínu Himaláje. Cestou z horolezecké expedice k Nangá Parbatu byl při vypuknutí druhé světové války internován v britském táboře, odkud se mu společně s Peterem Aufschnaiterem podařilo uprchnout do Tibetu. Dlouhé měsíce putuje o hladu ledovými pustinami, až se po mnoha dobrodružstvích dostane v převlečení do Lhasy, kde se stává učitelem a přítelem mladého dalajlámy.

Záhy se věnuje pouze cestování. Kromě asijských velehor navštěvuje Novou Guineu, Jižní i Severní Ameriku. V roce 1965 je jmenován řádným profesorem geografie ve Štýrském Hradci, kde také zřídil vlastní muzeum bohatých sbírek z cest (Museum Hűttenberg). Je jedním z pokračovatelů v odhalování tajemství brazilského vnitrozemí v druhé polovině 20. století.

Harrer je nejen úspěšným cestovatelem, o tom, co prožil a spatřil dovede také poutavě psát. V pestrém kaleidoskopu knih se objevují tituly z Tibetu, Nové Guineee, Surinamu, povodí Amazonky. Dnes žije s ženou ve své rodné vesnici.

 

Harrerův životopis a údaje o Tibetu: http://www.harrerportfolio.com/

Harrerovo muzeum: http://www.huettenberg.at/indexharrer.html